Hybridné auto sa od klasického automobilu zásadne líši. A to v tom, že má dva motory – spaľovací a elektrický. Tieto motory sa vzájomne dopĺňajú a dalo by sa povedať, že spolupracujú. Účelom takýchto hybridných áut je zníženie spotreby pohonných hmôt a teda aj emisií. Aké typy hybridov sú na trhu dostupné?
Druhy hybridných áut
Hybridné autá sa delia na množstvo druhov, a to v závislosti od typu spaľovacieho motora, či usporiadania motorov. Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie však patria nasledujúce typy hybridov.
- Plug-in hybridné auto
Kombinuje spaľovací – zväčša benzínový motor s elektromotorom. Elektromotor u plug-in hybridu je schopný pracovať samostatne a je možné ho nabíjať elektrickým káblom. To je veľkou výhodou, pretože pri klasickom tankovaní môže byť plug-in hybridné auto zároveň aj nabíjané. Moderné plug-in hybridy disponujú takzvaným rekuperačným systémom. Ide o to, že batéria je nabíjaná za jazdy, pri spomaľovaní alebo rozbiehaní. Plusom je tiež to, že plug-in hybridné auto dokáže jazdiť výlučne na elektrinu. Ale samozrejmosťou je aj kombinovaná jazda, kedy elektromotor je využívaný spravidla v meste.
- Full hybridné auto
Funguje podobne ako plug-in hybrid. Zásadný rozdiel je však v tom, že full hybridné auto nemôže byť nabíjané z externého zdroja. Funguje výlučne na rekuperačný systém, no má vyššiu kapacitu batérie. Ak by sme full hybrid porovnali s tradičným autom, spotreba a emisie tu môžu byť až na polovičnej úrovni.
- Mild hybridné auto
U tohto typu hybridu nie je možné jazdiť výlučne na elektrinu. Úlohou elektromotoru je, takpovediac pomáhať spaľovaciemu motoru, napríklad pri rozbiehaní. Mild hybrid dokáže znížiť spotrebu približne o 15%, v porovnaní s klasickým autom.
Za hybridné bývajú označované aj autá, ktoré sú vybavené systémom Start/Stop. Tieto autá však majú len bežný spaľovací motor. Šetrenie paliva tu zabezpečuje práve systém Start/Stop, ktorý vypne motor napríklad v zápche. Takéto autá sú označované ako micro hybridy. V skutočnosti sa však nejedná o hybridné auto v pravom zmysle slova.
Tip na záver: Nezabudnite, že ku každému elektromobilu patrí aj nabíjacia stanica, ktorá zohľadňuje okrem zvoleného režimu aj aktuálnu spotrebu domu, pozná hodnotu ističa a chráni ho pred vyrazením.