Hybridné autá a ich „pre” a „proti”

Hybridné autá a ich „pre” a „proti”

by spravca

Stále si nie ste istí, aký typ pri kúpe auta zvoliť? Či už ide o benzínový alebo dieselový, plne elektrický alebo hybridný automobil, ide každopádne o dôležité rozhodnutie. Je úplne v poriadku, ak si to potrebujete dobre premyslieť a dávate si čas. Auto sa predsa stane verným spoločníkom a nedeliteľnou súčasťou vášho každodenného života.

Ak ste stále viac naklonení možnosti kúpiť si hybridné auto, poďte sa s nami pozrieť na niektoré najdôležitejšie výhody a nevýhody hybridných automobilov a čo všetko budete musieť pri ich kúpe zvážiť.

Čo je to hybridné auto?

Hlavným poslaním vývoja hybridných automobilov bolo vytvorenie vozidla, ktoré bude prispievat k udržateľnej doprave. Hybridy sú autá, ktoré majú dva zdroje energie – palivo aj elektrinu. To znamená, že majú konvenčné spaľovacie motory a elektromotory.

Motor je poháňaný benzínom alebo naftou, zatiaľ čo elektromotor získava energiu z batérie. V závislosti od typu hybridného auta môžete použiť motor aj elektromotor samostatne alebo súčasne.

Hybridné elektromobily fungujú tak, že nabíjajú batériu buď regeneratívnym brzdením a spaľovacím motorom alebo nabíjačkou pre elektromobily. Jazda s hybridom vám môže pomôcť výrazne ušetriť na nákladoch na palivo. No existuje niekoľko ďalších výhod aj nevýhod tejto voľby.

Výhody hybridného elektromobilu

Podieľajú sa na procese energetického prechodu

Jednou z dôležitých výhod hybridných automobilov je fakt, že môžu podporiť proces prechodu z fosílnych zdrojov energie na obnoviteľné. Hybridné autá preto možno považovať za dočasnú možnosť, kým budeme pripravení plne prejsť na obnoviteľné zdroje energie.

Šetrné k životnému prostrediu

Jednou z najväčších výhod hybridného auta oproti autu na benzínový pohon je, že jazdí čistejšie a má lepší kilometrový výkon, vďaka čomu je šetrný k životnému prostrediu. Hybridné vozidlo poháňa dvojmotorový motor (benzínový motor a elektromotor), ktorý znižuje spotrebu paliva a šetrí energiu.

A keďže na jazdu využíva menšie množstvo fosílnych palív, aj úrovne emisií sú oveľa nižšie. Nahradením konvenčných áut hybridnými by sa tak mohla kvalita ovzdušia v mnohých mestách po celom svete výrazne zlepšiť.

Mohlo by vás zaujímať: Poznáte tipy na tuning auta?

Elektrická energia je lacnejšia

Používanie elektrickej energie je výrazne lacnejšie v porovnaní s využívaním fosílnych palív, pokiaľ ide o cenu za kilometer. To znamená, že za palivo zaplatíte menej, ak na rovnakú dojazdovú vzdialenosť používate namiesto klasických áut elektromobily. Z dlhodobého hľadiska by ste teda mohli ušetriť ich používaním značné sumy.

Poistka proti zvyšovaniu cien v budúcnosti

Ďalšou výhodou je, že používaním elektromobilov sa môžete chrániť pred rastúcimi cenami fosílnych palív na svetovom trhu. Keďže fosílne palivá sú obmedzené zdroje, ktoré sa môžu v budúcnosti vyčerpať, ich ceny sa môžu časom enormne zvyšovať.

Menej hluku

Používanie konvenčných automobilov často vedie aj k značnému hluku, a to nielen na cestách. Najmä v obydliach v blízkosti hlavných ulíc a dopravných tepien je hluk značným problémom. Prechod z konvenčných áut na hybridné môže teda značne zvýšiť kvalitu života mnohých ľudí a ich bývania.

Tip: Niekedy je zvuk auto to, čo lahodí ušiam vodiča. Poznáte výhody a nevýhody chiptuningu áut?

Hybridné autá pomáhajú spomaliť globálne otepľovanie

Keďže používanie hybridných áut môže znížiť našu celkovú „závislosť” od fosílnych palív, môže nám tiež pomôcť spomaliť globálne otepľovanie. Do ovzdušia sa dostane menšie množstvo skleníkových plynov a problém globálneho otepľovania sa môže značne zmierniť.

Dá sa nabíjať doma

Nabíjanie elektromobilu môže byť celkom pohodlné. Ak si doma nainštalujete elektrickú nabíjaciu stanicu, budete môcť nabiť svoje auto cez noc a nemusíte sa spoliehať, kedy na ceste narazíte na najbližšiu klasickú čerpaciu stanicu. Z dlhodobého hľadiska vám to môže ušetriť veľa času, najmä ráno, ak ste v strese a ponáhľate sa niekam.

Viac miesta v aute

Keďže spaľovací motor hybridných áut je v mnohých prípadoch menší v porovnaní s konvenčným vozidlom, budete mať v aute aj viac miesta, ktoré využijete na uloženie vecí alebo pohodlnejšie vystretie nôh. Dodatočný priestor v automobiloch je určite výhodou, ktorú mnohí z vás ocenia napríklad pri služobných cestách či roadtripoch.

Ak plánujete kúpu auta a chcete sa ochrániť pred finančnou stratou, nehodách na cestách alebo krádeži, poistite vaše vozidlo GAP poistením.

Efektívne využitie energie

Za celkom efektívne možno považovať aj to, ako sa hybridy používajú. Napríklad pri brzdení sa časť energie rekuperuje a použije na dobitie batérie. Energiu je tak možné využívať oveľa efektívnejšie v porovnaní s používaním konvenčných automobilov.

Nižšia hmotnosť

Automobilky sa často snažia vyrábať hybridné autá čo najľahšie, aby boli ešte viac úspornejšie. To znamená, že ich prevádzka si vyžaduje menej energie. Motor je menší a ľahší, čo tiež šetrí veľa energie.

Potenciálne vyššia hodnota pri ďalšom predaji

S neustálym zdražovaním benzínu sa čoraz viac ľudí prikláňa k hybridným autám. Tieto „zelené vozidlá” tak začali dosahovať vyššie hodnoty opätovného predaja. Takže v prípade, že nie ste spokojní so svojím vozidlom, vždy ho môžete predať za prémiovú cenu.

Môžete si jednoducho vyhľadať predajné hodnoty rôznych modelov na internete, aby ste získali lepší prehľad o predaji hybridných áut v porovnaní s bežnými. Na to, aby auto slúžilo čo najdlhšie a vyzeralo čo najlepšie, treba sa o vozidlo aj správne starať.

Ideálne na krátke vzdialenosti

Hoci dojazd elektromobilov môže byť v porovnaní s klasickými autami nízky, elektromobily sú vhodnou alternatívou pri jazde na krátke vzdialenosti. Napríklad elektrické autá by mohli byť ideálne na dochádzanie do práce a späť domov alebo na iné krátke vzdialenosti. Používaním elektromobilov a hybridných áut namiesto klasických na krátke vzdialenosti sa znižuje nielen úroveň emisií skleníkových plynov, ale aj celková kvalita ovzdušia v mestách.

Menšia potreba údržby

V porovnaní s automobilmi, ktoré používajú konvenčné palivové motory, vyžadujú v priemere menej údržby. Je to spôsobené tým, že elektrické autá majú menej pohyblivých častí, a preto sa menej častí môže opotrebovať.

Ojazdené hybridy môžu byť celkom lacné

Je pravda, že nové hybridy sú často oveľa drahšie. Ich hodnota však v prvých rokoch pomerne rýchlo klesá, podobne ako pri bežných autách. Ak teda nechcete míňať príliš veľa peňazí, môžete si namiesto nového kúpiť ojazdený hybridný automobil.

Tip: Viete, ako sa zaisťuje testovanie automotive projektov, aby spĺňali všetky potrebné normy?

Dotácie

V mnohých krajinách po celom svete máte nárok aj na určité dotácie, keď sa rozhodnete kúpiť si hybridné auto.

Ministerstvo hospodárstva SR chce podporiť elektromobilitu aj na Slovensku, a preto ponúka štátny príspevok pre tých, ktorí si zakúpia na Slovensku elektromobil. Tento príspevok sa vzťahuje na nové batériové elektrické vozidlo a plug-in hybridné vozidlo.Hybridné autá a ich „pre” a „proti”

Nevýhody hybridného elektromobilu

Hybridné autá sú len dočasným riešením

Keďže technológia, ktorá sa používa v hybridných automobiloch, je pomerne zložitá, technologické problémy sú dosť časté. Prevláda názor, že hybridné autá sú iba dočasným globálnym riešením.

Určitá úroveň znečistenia

Aj keď hybridné autá možno v porovnaní s konvenčnými autami považovať za čistejšie, niektoré z nich stále využívajú fosílne palivá.

Vysoká obstarávacia cena

Ďalším problémom hybridných áut je, že sú pre niektorých drahé. Hybridné autá nemusia byť cenovo dostupné pre všetkých.

Výmena batérie môže byť drahá

Batérie hybridných áut nevydržia večne a skôr či neskôr príde čas zaobstarať si novú. Tieto batérie však nie sú vôbec lacné. Preto ešte predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu hybridného auta, musíte počítať s týmito dodatočnými výdavkami.

Likvidácia batérie znamená ďalší odpad

Výmena batérií pre hybridné automobily so sebou prináša nielen značné náklady, ale aj množstvo dodatočného odpadu. Aby sme sa ho zbavili, musíme ho buď zneškodniť na skládkach alebo spáliť. Oba spôsoby likvidácie odpadu však znamenajú pre životné prostredie ďalšie znečistenie.

Môže byť ťažké nájsť skúseného mechanika

Oprava hybridného auta môže byť nielen nákladná, ale tiež nemusí byť ľahké nájsť skúseného mechanika, ktorý sa špecializuje práve na opravu hybridných áut.

Tip. Viete, ako pripraviť svoje auto na zimu?

Obmedzený výber

Napriek tomu, že na trhu s elektromobilmi sa angažuje čoraz viac automobilových spoločností, v porovnaní s bežnými vozidlami je stále k dispozícii pomerne obmedzený počet hybridov.

Sú elektromobily autá budúcnosti?

Hoci sa elektrovozidlá za posledné desaťročie stali veľmi populárnymi, v súčasnosti ich stále používa iba menšina ľudí. A to najmä kvôli nedostatku vedomostí o tom, ako tieto vozidlá fungujú a koľko majú výhod v porovnaní s klasickými automobilmi. Napriek tomu je zrejmé, že elektromobily ponúkajú oproti bežným vozidlám množstvo výhod.

Pokiaľ ide o kvalitu služieb, automobilový priemysel sa za posledných pár rokov výrazne zlepšil. Ochrana pred nehodami, zlepšenie výkonu, infraštruktúra elektromobilov u nás, úspory energie a využitie obnoviteľnej energie sú len niektoré z nich.

Rozhodovanie o tom, či je elektromobil alebo hybrid pre vás vhodný alebo nie, zahŕňa viac než len túžbu byť šetrný k životnému prostrediu. Treba sa pozrieť aj na ďalšie faktory, ktoré vám môžu k tomu dopomôcť: údržba, cena či dostupnosť. Jedným z dôležitejších faktorov je tiež spôsob vašej jazdy. Mnohé zo svojich ciest autom môžete nahradiť verejnou dopravou, spolujazdou alebo dokonca jazdou na bicykli.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

You may also like