Sú hybridné vozidlá výhodné? Porovnanie hybridného a elektrického automobilu. Výhody hybridného auta oproti autu so spaľovacím motorom.

Prečo sa oplatí kúpiť hybridný automobil

by spravca

Automobilový priemysel sa neustále zaoberá vývojom nových technológií, ktoré nielen uľahčujú život, ale tiež prispievajú k udržateľnejšiemu životnému štýlu. Medzi zelené technológie patria hybridné vozidlá, ktoré pri jazde kombinujú spaľovací motor s elektromotorom. V snahe dosiahnuť udržateľnejšiu budúcnosť v oblasti automobilov, hybridné vozidlá predstavujú rozumný kompromis medzi spaľovacími motormi a elektrickými vozidlami.

Výhody hybridných vozidiel oproti autám so spaľovacím motorom

Jednou z hlavných výhod hybridných vozidiel je nižší vplyv na znečisťovanie životného prostredia. Hybridné vozidlo tvorí menej emisií skleníkových plynov a má nižšiu spotreba paliva. Elektromotor v hybridnom vozidle nahradí spaľovanie pri nízkych rýchlostiach alebo pri brzdení. Táto schopnosť umožňuje spaľovaciemu motoru pracovať v optimálnych podmienkach t.j. nepotrebuje na prevádzku toľko paliva ako klasické auto.

Vďaka kombinácii spaľovacieho a elektromotoru môže hybridné vozidlo dosiahnuť výraznú úsporu na pohonných hmotách. Hybridné vozidlá bývajú vybavené možnosťou rekuperácie energie z brzdenia. Táto energia sa potom využije na nabíjanie batérie. Vďaka hybridnému autu znížite náklady na prevádzku vozidla. Samozrejme, že letné a zimné pneumatiky musíte kupovať rovnako ako u klasického auta.

Hybridné vozidlá verzus elektrické automobily

Hybridné vozidlá majú výhodu v tom, že dokážu jazdiť aj na palivo, takže nie sú plne závislé len na elektrických nabíjacích staniciach. Jazdu na dlhšie vzdialenosti si s elektrickým automobilom musíte detailne naplánovať v závislosti od možností nabíjania.

Elektrické automobily majú v súčasnosti obmedzený dojazd na jedno nabitie v porovnaní s hybridnými vozidlami. Pre ľudí, ktorí potrebujú často cestovať na dlhé vzdialenosti, sa stáva hybridné vozidlo praktickejšou voľbou.

Z hľadiska ekológie stoja elektrické automobily na prvom mieste. Neprodukujú žiadne emisie priamo pri jazde. Avšak výroba batérií a ich skladovanie po vyradení  prevádzky prispievajú k environmentálnym problémom. Hybridné vozidlá sú v tomto ohľade kompromisom, keďže kombinujú dva pohony. Elektrické vozidlá sú omnoho ťažšie, takže nerátajte, že k nim kúpite najlacnejšie pneumatiky.

Oplatí sa kúpiť hybridné vozidlo?

Hybridné vozidlá značne znižujú emisie, spotrebu paliva a závislosť na benzíne. Sú vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú ekologickú alternatívu bez obmedzenia dojazdu. Každý typ vozidla však vyhovuje odlišným potrebám motoristov, a preto je dôležité pred kúpou automobilu zvážiť vaše preferencie a požiadavky presne tak ako keď kupujete strešné boxy Northline. V konečnom dôsledku je však isté, že hybridné vozidlá majú potenciál zohrať kľúčovú úlohu v smerovaní k udržateľnejšiemu a ekologickejšiemu spôsobu dopravy.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like