Puklice sú ochranou i ozdobou kolies automobilu

by spravca

Puklice dodávajú každému automobilu šmrnc. Táto ozdoba kolies môže vyzerať naozaj štýlovo a zároveň plniť svoju ochrannú funkciu. Puklice totiž chránia prekrytím disky, ložiská a skrutky kolies pred poškodením.

Ako si vybrať puklice podľa veľkosti a materiálu

Puklice kupujte podľa veľkosti disku kolies. Ide o priemer tejto časti kolesa, ktorý sa udáva v palcoch (13″ až 17″). Údaj o veľkosti disku nájdete vo svojom technikom preukaze alebo priamo na disku. Najčastejšie sa stretnete s priemerným rozmerom, ktorý je 15 palcov.

Zvláštny dôraz venujte výberu materiálu. Na ňom záleží životnosť puklíc. Ideálne sú materiály, ktoré sú dostatočne ohybné a zároveň mimoriadne pevné. Znie to nemožne, ale existujú materiály, ktoré vám toto všetko poskytnú. Jedným z nich je termoplast. Tento materiál je pružný, pevný a odoláva chemickému i mechanickému poškodeniu.  Označuje sa aj ako ABS materiál. Okrem už spomínaných vlastností sa puklice vyrobené z takého plastu ľahko montujú a sú stále za každého počasia.

Puklice podľa dizajnu

Z hľadiska dizajnu sa vyrábajú puklice celoplošné a lúčové. Celoplošné zakrývajú celú plochu disku a preto ho aj vedia lepšie ochrániť. Sú menej preferované vodičmi kvôli svojmu, niekedy nevábnemu, vzhľadu. Aj tu sa dá nájsť kompromis, keďže takéto puklice môžu byť na niektorých miestach perforované, ich povrch vyvýšený alebo znížený. Môžu mať aj 3D úpravu a rôzne farebné prevedenia. Najviac preferované farby sú strieborná a čierna, ktoré sú priam klasikou. Lúčové puklice vyzerajú moderne a preto sú vodičmi aj viacej žiadané. Musíte si však uvedomiť, že niekedy len striedmo zakrývajú disk, ktorému hrozí poškodenie.

Vsaďte na praktickosť

Pekne si to zhrňme. V prvom rade si vyberajte puklice podľa rozmeru kolies. Pri kúpe si skontrolujte ich pevnosť a povrchovú úpravu. Lak na puklici musí byť na prvý pohľad kvalitný. Vyhnete sa tak olupovaniu farby po pár mesiacoch. Toto sa stáva hlavne pukliciam, ktoré majú chrómový dizajn. Dôležité sú aj možnosti prichytenia puklice na koleso. Možnosti prichytenia puklice na koleso môžu byť viaceré a závisí od nich pevnosť montáže. Často vidíme na cestách puklice, ktoré z auta odleteli. Kovová obruč, ktorá spája puklicu k disku, by mala byť dostatočne pevná a stabilná. Samozrejme, že prihliadnete aj k dizajnu, ktorý by mal byť kompatibilný so zvyškom vozidla.

Montáž puklíc zvládne každý z vás

Pred montážou sa postarajte o vyčistenie diskov. Tie boli iste zanesená aj napriek tomu, že ste na nich mali staré puklice. Pružinu na obvode puklice nasmerujte smerom na ventil a vtlačte po obvode kolesa do žliabku. Puklicu priložte k disku tak, aby bol ventil na správnom mieste, kolenom si ju podoprite. Stlačte horné západky a pritlačte puklicu do disku.  Následne sa zatláčaním po celom obvode uistite, že puklice dokonale doliehajú.

 

 

You may also like