Poznáte rozdiely medzi hybridným a plug-in hybridným automobilom?

Poznáte rozdiely medzi hybridným a plug-in hybridným automobilom?

by spravca

Medzi ekologické a palivo šetriace automobily patria hybridné a plug-in hybridné vozidlá. Niektorým motoristom robí problém sa v tejto terminológii vyznať. Ak sa rozhodujete, ktorý z daných automobilov kúpiť, vo všeobecnosti platí toto pravidlo: Hybridné automobily sú ideálne pre tých, ktorí potrebujú flexibilitu a nemôžu si dovoliť obmedzený dojazd. Plug-in hybridy sú vhodné pre tých, ktorí chcú častejšie využívať elektrický pohon.

Čo sú to hybridné automobily?

Hybridné automobily sú vozidlá, ktoré kombinujú tradičný spaľovací motor s elektrickým pohonom. Elektrický motor bežne pracuje v spojení so spaľovacím motorom, pričom generuje elektrickú energiu v čase brzdenia alebo keď je motor inak zaťažený. Táto energia sa ukladá do batérie, ktorá následne poskytuje výkon elektrickému motoru. Hybridné automobily nie sú ako najlacnejšie pneumatiky, ich cena je vzhľadom na kombinovaný pohon vyššia.

Čo tú to hybridné plug-in automobily?

Hybridné plug-in automobily (PHEV) sú podobné hybridným vozidlám, ale majú väčšie batérie a možnosť externého nabíjania. To znamená, že majú schopnosť jazdiť na elektrický pohon po určitú vzdialenosť (zväčša 40 až 60 km), kým nie je batéria vybitá. Po vybití batérie vozidlo funguje podobne ako bežné hybridné auto, kde spaľovací motor a elektrický motor spolupracujú. Novšie modely hybridných plug-in vozidiel dokážu elektrický motor dobíjať aj počas jazdy. Plug-in a hybridné vozidlá sa dajú porovnávať podobne ako SUV alebo offroad.

Porovnanie hybridných a plug-in hybridných vozidiel

Každý typ vozidla má špecifické výhody a nevýhody. Voľba medzi hybridom a plug-in hybridom závisí od potrieb a preferencií motoristu resp. od toho, kam najčastejšie s automobilom jazdí a aké vzdialenosti denne prejde.

Elektrický motor

Hybridné automobily sú schopné na čas jazdiť len na elektrický pohon, najmä pri nízkych rýchlostiach alebo v meste. Vo väčšej miere sú závislé od spaľovacieho motora.

Hybridné plug-in automobily majú možnosť jazdiť na čisto elektrický pohon po určitú vzdialenosť, čo zvyšuje efektívnosť a znižuje emisie.

Nabíjanie

Hybridné automobily sa nedajú externe nabíjať. Spoliehajú sa na rekuperáciu energie a generovanie elektrickej energie počas jazdy.

Hybridné plug-in automobily môžu byť nabíjané zo zásuvky. Sú vďaka tomu viac úsporné a ekologické.

Cena a hmotnosť

Hybridné automobily sú cenovo dostupnejšie a menej ťažké, pretože majú menšie batérie.

Hybridné plug-in automobily sú drahšie, čo je dané veľkosťou batérie a možnosťami jazdy čisto na elektrinu. Sú ťažšie ako hybridné vozidlá. Myslite na tento fakt, keď kupujete snehové reťaze. Budete musieť kúpiť odolnejšie reťaze na suv 4×4.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like