Kuna pod kapotou – čo všetko spôsobí?

Kuna pod kapotou – čo všetko spôsobí?

by spravca

Kuna sa dokáže dostať do najmenšej škáry, a preto jej nerobí problém sa usídliť pod kapotou auta, kde je príjemne teplučko. Jej prítomnosť pri motory vedie k škodám na kritických súčiastkach vozidla. Ohrozuje tým nielen vašu peňaženku, ale tiež bezpečnosť, keďže prehryzené káble sa môžu prejaviť až počas jazdy. Čo všetko kuna pod kapotou zničí a ako sa kuny zbaviť?

Kuna pod kapotou auta – následky jej vyčíňania

Kuny lesná má tendenciu žuť a hrýzť káble pod kapotou. Prehryzenie káblov vedie k odokrytiu vodičov a zvyšuje sa tým riziko ich nefunkčnosti, hrozí skrat i požiar. Jej ostrým zubom nerobí problém ani prehryzenie hadíc klimatizácie, chladenia a iných potrubí. Úniky kvapalín môžu byť zo začiatku nebadané, ale časom rizikové pre jazdu.

Veľkou výzvou pre kuny sú izolačné materiály, z ktorých si kuna lesná spraví útulný brloh. Okrem vnútorných komponentov môžu kuny poškodiť aj vonkajšiu časť vozidla svojim pazúrmi alebo výkalmi. Riziko poškodenia vozidla kunami nie je len teoretické. Reálne prípady naznačujú, že tieto škodlivé zvieratá dokážu spôsobiť majiteľom áut nesmierne finančné a bezpečnostné problémy.

Ako chrániť auto pred kunou lesnou?

Ako sa zbaviť kuny? Dôležitá je prevencia, takže ak parkujte vonku, vždy používajte ochranu voči kunám v podobe rôznych prístrojov či pachových prípravkov. Tieto preventívne opatrenia pomôžu predísť nepríjemným a finančne náročným problémom po poškodení vozidla. V bezpečí nie sú ani vozidlá zaparkované v garáži, takže vám odporúčame niektorý z prostriedkov proti kunám aplikovať či umiestniť blízko automobilu.

Pasce a ochranné kryty

Nastražené pasce, klietky alebo bariéry voči kunám nie vždy zaberú. Podobne sú na tom kryty kabeláže. Ak sa vám podarí kunu odchytiť, nesmiete ju zabíjať. Je zákonom chránená, a preto ju musíte odviesť do prírody.

Pachové odpudzovače

Druhou oveľa účinnejšou metódou sú spreje na ochranu kabeláže. Odpudzovače kún do auta vo forme sprejov jednoducho nastriekate na káble v aute. Látka káblom neškodí, ale kunu odpudí dvomi spôsobmi, a to svojou arómou a lepkavosťou. Používanie repelentných sprejov s nepríjemnými vôňami zaiste kuny odplaší.

Ultrazvukové odpudzovače

Treťou možnosťou ochrany auta pred kunami sú ultrazvukové odpudzovače. Tie sa pripevnia priamo pod kapotu. Nabíjajú sa cez autobatériu alebo ide o prístroje na batérie. V oboch prípadoch sa jedná o zariadenia, ktoré vydávajú ultrazvukové tóny a vysokofrekvenčné zvuky. Uvedené zvuky sú pre kuny veľmi nepríjemné. Investícia do preventívnych opatrení zachráni nielen váš automobil, ale aj váš rozpočet a nervy.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like