pozor pri núdzovom zastavení na diaľnici

Viete, ako postupovať a na čo si dať pozor pri núdzovom zastavení na diaľnici?

by spravca

Jazdiť po diaľnici nie je ťažké. Bez problémov to zvládne aj mierne pokročilý vodič. Treba však mať na pamäti vysokú rýchlosť a s ňou spojené riziko. Napriek tomu, že sa o svoje auto staráte najlepšie ako viete, s poruchou za volantom sa môže stretnúť každý z nás. Je dôležité, aby ste vedeli, čo v takej situácií urobiť a neohroziť seba, posádku a ani ostatných vodičov.

Čo je to núdzové státie?

Aby ste splnili všetky vaše povinnosti a mohli dodržiavať pravidlá cestnej premávky musíte vedieť, ako je núdzové státie definované. Zastavenie na diaľnici, mimo oblasti označenej ako parkovisko je zakázané s výnimkou núdzového státia.

Núdzové státie vozidla je státie vozidla na cestnej komunikácii alebo dopravnej ploche spôsobené jeho poruchou alebo poškodením.

Čo sa môže stať?

Tie najbežnejšie dôvody zastavenia na diaľnici sú defekt alebo zastavenie motora. Pri defekte, ešte nemusíte panikáriť a s pojazdným autom zvyčajne prejdete až na najbližšie odpočívadlo alebo pumpu. Ak príde k zastaveniu motora priamo na vozovke, situácia už je zložitejšia.

Zastavenie motora

Ak vám motor vypovie poslušnosť počas jazdy, vašou prvou úlohou je zapnúť výstražné svetlá, aby ste upozornili ostatných vodičov, že niečo nie je v poriadku. Napriek tomu, že sa motor zastavil, vy ste boli v pohybe a vaše auto v pohybe ešte chvíľu zostane. Využite túto pohybovú energiu na to, aby ste sa dostali, čo najviac vpravo a zabrzdite.

Defekt

V prípade defektu je možné, že auto sa bude pohybovať do strany. Snažte sa teda auto doviesť bezpečne na najbližšie odpočívadlo alebo bezpečné parkovisko. Ak to nie je možné, auto odstavte v plnohodnotnom odstavnom pruhu. V prípade, že je defekt na ľavom kolese ani nerozmýšľajte nad opravou sami. Zavolajte na číslo 0800 100 007 a diaľničná patrola vám defekt zadarmo opraví.

TIP: Je lepšie mať rezervné koleso na bežnom disku na auto, ako používať dojazdovú rezervu, ktorá neumožňuje plnohodnotnú jazdu. Aj keď samozrejme rezerva na disku zaberá v kufri oveľa viac miesta, budete môcť pokračovať v jazde bez obmedzení.

Nedostatok paliva

Pred cestou sa ubezpečte, že máte dostatok paliva. Akokoľvek samozrejme to znie, neboli by ste prvý, kto musel na diaľnici núdzovo zastaviť pre jeho nedostatok. Pri nečakanom minutí paliva sa bezpečne postavte do odstavného pruhu a kontaktujte diaľničnú patrolu, ktorá vám potrebné palivo privezie.

Brzdenie

Brzdenie na dialnici je veľmi nebezpečnou záležitosťou, avšak pri neočakávanej poruche môže byť nevyhnutné. Ako teda v núdzovej situácií správne zabrzdiť? Samozrejme, že závisí na situácii, ktorá vás núti zastaviť.

V prípade poruchy, netreba hneď panicky brzdiť, ale čo najskôr sa presunúť do odstavného pruhu, spustiť výstražné smerovky a plynulo zabrzdiť.

Ak sa jedná o dramatickejšiu situáciu a treba brzdiť rýchlo, dajte si pozor. Množstvo čerstvý vodičov začína brzdenie spojkou. V núdzovej situácií, si tak však zbytočne predĺžite brzdnú dráhu. V závislosti od toho, ako rýchlo potrebujete zabrzdiť prispôsobte silu tlaku na brzdu a však šliapnite na ňu skôr ako na spojku.

Pojazdné alebo nepojazdné?

Dôležité je rozlíšiť, či je vaše auto ešte pojazdné alebo už úplne nepojazdné. Ak je vaše auto pokazené ale pojazdné, v žiadnom prípade z neho nevystupujte. Zapnite si výstražné svetlá a pokračujte na najbližšiu odstavnú plochu odpočívadlo alebo čerpaciu stanicu. Bezpečnosť musí byť na prvom mieste, a preto by ste nemali brať ohľad na poškodenie pneumatík alebo diskov, ktoré jazda na pokazenom aute spôsobí.

V prípade, že vaše auto je nepojazdné, budete musieť vystúpiť, napriek tomu, že pohyb na diaľnici je veľmi nebezpečný. Postupujte preto veľmi opatrne.

1.   Zapnite výstražné svetlá

Zapnúť výstražné svetlá je dôležité, aby ste na seba upozornili ostatných vodičov. Chránite tak seba, svoje auto ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky, ktorí zvýšia svoju pozornosť.

INŠPIRÁCIA: Svoje auto môžete zvýrazniť aj reflexnými páskami. Reflexné pásky na auto môžete nalepiť napríklad na vnútornú stranu dverí a upozorniť tak na seba, keď budete otvárať dvere a vystupovať.

2.   Nasaďte si reflexný odev

Pohyb chodcov po diaľnici je zakázaný podľa ustanovenie zákona o cestnej premávke. Napriek tomu existujú situácie, kedy sa môžete pohybovať po diaľnici úplne legálne. A to v prípadoch, keď pri núdzovom státí vyvolanom poruchou motorového vozidla alebo pre chybu na náklade jeho vodič alebo spolujazdec plnia povinnosti vyplývajúce z §-u 24 a to umiestnenie výstražného trojuholníka.

Vtedy sa z vodiča alebo spolujazdca stáva chodec. Rovnako tak sa vodič alebo jeho spolujazdci stávajú chodcami počas celej doby, kedy sa snažia poruchu vozidla alebo chybu nákladu odstrániť priamo na mieste núdzového státia, prípadne čakajú na odťahové vozidlo.

Nielen vy ale aj vaša posádka si musí nasadiť reflexný odev. Podľa slovenských zákonov nie je nutné mať oblečenú práve vestu. Zákon pripúšťa ako súčasť povinnej výbavy vestu, overal, nohavice, bundu alebo pláštenku. Ideálne ak budete mať reflexný odev pre všetkých pasažierov.

Pozor: Technická norma pripúšťa iba tri farby bezpečnostného odevu, a to: fluorescenčnú žltú, fluorescenčnú oranžovočervenú a fluorescenčnú červenú.

Spolujazdcov nezabudnite upozorniť na to, aby nevystupovali do cesty (zvyčajne do ľava), pretože by ich mohlo strhnúť okoloidúce auto. Ak je to možné, držte sa za zvodidlami a čo najrýchlejšie sa pokúste dostať do bezpečia.

3.   Zavolajte pomoc

Z bezpečia potom zavolajte políciu a informujte správcu komunikácie o odstavenom aute. Prípadne volajte na bezplatnú nonstop linku SOS CENTRUM 0800 100 007. Dialničná patrola na tomto telefónnom čísle je pripravená presne na tieto situácie. Po vybavení toho najdôležitejšieho nezabudnite ani na telefonát do poisťovne.

Odtiahnutie pokazeného auta, by malo vždy prebiehať za asistencie pracovníkov NDS a po zabezpečení miesta prenosnými dopravnými značkami alebo zariadeniami.

TIP: Viete, koľko stojí a čo kryje havarijné poistenie?

4.   Umiestnite výstražný trojuholník

Tento bod splňte len ak je to bezpečné a situácia umiestnenie trojuholníka umožňuje. Trojuholník je súčasť povinnej výbavy a tak, by vo vašom aute nemal chýbať.

Podľa zákona, by ste na diaľnici alebo rýchlostnej ceste trojuholník mali umiestniť do vzdialenosti minimálne 100 metrov, avšak vzdialenosť môžete prispôsobiť situacii. Od okraja vozovky zvoľte vzdialenosť približne 1 meter. Keď trojuholník ponesiete myslite na svoju bezpečnosť, je vhodné pohybovať sa za zvodidlami.

TIP: Obal od trojuholníka si nechajte položený na sedadle spolujazdca. Tak ho potom nezabudnete zobrať.

Bezpečnosť na cestách

Na čo ďalšie si dať na dialnici pozor?

Bezpečnosť na cestách je nesmierne dôležitá. Aby ste sa vyhli nehodám a chránili seba aj svojich blízkych čo najlepšie, mali by ste myslieť pri pohybe po diaľnici aj na:

Rýchlosť

Pri jazde na dialnici platí nielen maximálna rýchlosť ale aj minimálna rýchlosť. Maximálnou povolenou rýchlosťou na diaľnici je 130 km/h a 90 km/h na diaľnici v obci, ak nie je značkou určené inak.

Za volantom je dôležitá predvídavosť a tak neštandardné správanie, ako je príliš nízka rýchlosť, môže spôsobiť kolíziu alebo dokonca nehodu. Minimálna rýchlosť na diaľnici je teda 80 km/h, a v úseku diaľnice prechádzajúcom cez obec smiete jazdiť rýchlosťou najmenej 65 km/h.

Predchádzanie

Buďte zodpovední pri predchádzaní iných vozidiel na diaľnici. Je dôležité, aby ste si udržali dostatočný odstup od okolitých vozidiel. Nesmiete ohroziť ani vodičov idúcich za vami a ani vodiča vozidla, pred ktorého sa zaradíte. Vodič predchádzaného vozidla nesmie zvyšovať rýchlosť jazdy a ani inak brániť predchádzaniu.

Predbiehanie sprava je zakázané a hrozí zaň pokuta 60 eur. Pokiaľ ste však v kolóne a pravý pruh je rýchlejší, neberie sa to ako predbiehanie. Vodiči v pravom pruhu, by však mali jazdiť maximálne o 20 km/h rýchlejšie. Pokiaľ sa teda kolóna v ľavom pruhu hýbe rýchlosťou 60 km/h, v pravom by sa malo jazdiť maximálne 80 km/h.

Poznajte svoje auto

Je dôležité, aby ste svoje auto poznali a vedeli, čo od neho môžete očakávať. Mali by ste vedieť, akú má auto brzdnú dráhu, akú citlivosť má plyn, aké sú jeho rozmery v premávke atď. Len skúsenosť robí majstra.

Ale to nie je všetko, autu by ste mali rozumieť aj oveľa viac po technickej stránke. Viete, čo signalizujú kontrolky v aute? Ktoré kontrolky zodpovedajú za airbagy, a ktoré hovoria o tom, či máte dostatočný tlak v pneumatikách? Všetky tieto veci by ste mali vedieť skôr, ako vyrazíte na cesty.

Neobzerajte sa, ak to nie je nutné

Okolo dopravných nehôd prechádzajte plynule, aby ste nespôsobili ešte väčšiu kolíziu. Ak však prechádzate okolo nehody medzi prvými máte povinnosť poskytnúť prvú pomoc. Za tú sa považuje už zavolanie záchranky. Presvedčte sa, že vaše zastavenie nespôsobí ďalšie ohrozenie, zapnite výstražné svetlá a privolajte záchranku. Tá vás bude najlepšie inštruovať o tom, akú pomoc poskytnúť v konkrétnej situácií.

Bezpečná vzdialenosť

Pri jazde si dávajte pozor, aby ste sa nelepili na vodiča pred vami a udržujte si od ostatných aut bezpečnú vzdialenosť. Bezpečná vzdialenosť je minimálne taká vzdialenosť, ktorú vozidlo prejde za dve sekundy. Ak ide o motorové vozidlo kategórie M3, N2 alebo N3, vzdialenosť, ktorú prejde za tri sekundy.

Deti v aute

Či už deti alebo dospelý zo zákona, ale aj pre vašu bezpečnosť, by ste v aute mali byť všetci pripútaní. Menšie deti však potrebujú vyvýšenie, aby ich pás naozaj ochránil. Nezabúdajte pre vyššiu bezpečnosť detí používať vhodnú autosedačku.

Nezabudnite deťom do auta zobrať aj nejakú hračku alebo inú zábavku. Pri šoférovaní sa musíte sústrediť a tak deťom vysvetlite, aby do vás nekopali a nevyrušovali vás.

Diaľničná patrola

Ak si nebudete vedieť rady v situácií na diaľnici, diaľničná patrola je bezplatná služba pre motoristov, ktorá zasahuje nonstop na celej diaľničnej sieti. Diaľničná patrola prichádza v podstate v cene s diaľničnou známkou.

Zásahové jednotky Diaľničnej patroly majú svoje špeciálne číslo 0800 100 007. Môžete si ju privolať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie Pomoc na diaľnici.

Vodičovi s nepojazdným, či inak poškodeným vozidlom vie pracovník patroly zabezpečiť:

  • výmenu kolesa po defekte a nahodenie rezervy
  • doplnenie pohonných látok na dojazd po najbližšiu čerpaciu stanicu
  • odtiahnutie vozidla na najbližšiu odstavnú plochu
  • označenie stojaceho vozidla zákrytom a dopravným značením

Natália Várošová, PoctiveSEO.sk

 

 

 

You may also like