Aké vlastnosti musia spĺňať pneumatiky na elektromobily?

Aké vlastnosti musia spĺňať pneumatiky na elektromobily?

by spravca

Už ani na našich cestách nie je zvláštne vidieť elektrické automobily. Ich prevádzka je ekologická a veľa motoristov im preto dáva prednosť pred klasikou. Elektromobily majú svoje špecifiká a špecifické musia byť tiež pneumatiky, ktoré sa vyrábajú pre tieto vozidlá s ohľadom na viaceré parametre elektromobilu.

Elektrické automobily chránia ekológiu, ale majú svoje ale

Elektromobily majú viaceré nevýhody, kvôli ktorým s ich kúpou ľudia váhajú. Samozrejme, že je to v prvom rade cena. Je potrebné si uvedomiť, že ide o alternatívny spôsob dopravy, ktorý je neustále vo vývoji. Možno sa časom vďaka tomu zvýši ich dojazd. Práve krátky dojazd môžeme zarátať medzi nevýhody týchto vozidiel. Ďalšou nevýhodou je, že pri ceste do cudziny musíte celú trasu vopred naplánovať kvôli možnej absencii dobíjacích staníc. Dôležité je tiež spomenúť, že elektrický automobil sa nabíja dlhší čas, a preto na staniciach rátajte s prestávkami. Na druhej strane sú elektrické automobily obľúbené pre ich nižšie prevádzkové náklady vrátane servisu. Navyše ich prevádzka je veľmi tichá a jednoduchšie je tiež ich ovládanie. Tichá prevádzka je spojením elektrického motora a špeciálnych pneumatík. Viete, aké vlastnosti majú pneumatiky určené pre elektromobily?

Odolné pneumatiky s dlhou životnosťou

Možno neuveríte, ale letné či zimné pneumatiky pre elektromobily majú oveľa dlhšiu životnosť. Napriek tomu, že elektrické vozidlo je ťažšie ako klasické, sú aj najlacnejšie pneumatiky na tieto vozidlá veľmi odolné. Pneumatiky musia mať také vlastnosti, aby uniesli váhu vozidla a zároveň boli bezpečné počas výkyvov počasia. Všetky tieto parametre pneu pre elektromobily spĺňajú na jednotku. Majú totiž vyšší index nosnosti t.j sú označené symbolom XL vďaka zosilnenej bočnici. Niektoré novšie modely dokonca spĺňajú nosnosť XL+. Toto označenie by sa malo na štítky pneumatík dostať v nasledujúcich mesiacoch. Nové zmesi využívané na výrobu týchto pneumatík sú natoľko odolné, že pneumatike nehrozí zničenie ani pri vysokom krútiacom momente, ktorý je potrebný pre rozjazd elektrického vozidla. Aby sa dojazdová vzdialenosť elektromobilu predĺžila, sú pneumatiky navrhované v aerodynamickom tvare. Zaujímavé sú tiež rozmery pneumatiky pre elektrovozidlo, ide o užšie pneumatiky s väčším priemerom.

 

 

 

 

You may also like