To, že elektrické spotrebiče a voda nejdú dokopy je dávno známy fakt. Zvyčajne sú elektrické spotrebiče citlivé na vodu aj vlhkosť, ktoré môžu spôsobiť zasiahnutie elektrickým prúdom. Hrozia podobné riziká aj pri elektrobile? A ako elektromobil umyť bezpečne?
Elektrické auto a voda
Elektromobil našťastie nie je vysávač ani toastovač a vodu znesie oveľa lepšie, ako obyčajné domáce elektrospotrebiče. Elektrické autá boli na kontakt s vodou intenzívne testované a zvládnu preto umývanie vodou ale aj silné lejaky.
Poznáte výhody a nevýhody elektromobilov? Pred kúpou elektromobilu je samozrejme dôležité zvážiť aj kopu iných rizík, avšak kontakt s vodou pre elektromobil nie je problémom.
Umývačka áut
Z hľadiska odolnosti voči prenikaniu vody je návšteva umývačky áut bezpečná záležitosť. Niektoré zdroje však uvádzajú, že v autoumyvárke môže prísť poškodeniu laku alebo senzorov na vozidle.
ZAUJÍMAVOSŤ: Medzi spisovné pojmy patrí autoumyváreň, autoumyvárka (aj keď sa hodnotí ako hovorová) aj autoumývačka.
Existuje hneď niekoľko tipov autoumývačiek a každá so sebou prináša určité riziká ale aj výhody. Aké sú základné charakteristiky jednotlivých umývačiek?
Tunelová umývačka áut
V tunelovej umývačke prechádza vozidlo rôznymi fázami umývania, vďaka dopravníkovému systému. Práve preto je dôležité vozidlo uviesť do neutrálneho režimu, aby sa kolesá na aute nezablokovali.
Niektoré elektrické vozidlá majú vo svojej používateľskej príručke aj pokyny, ktoré môžu vodičom pomôcť pri zaradení neutrálu. Zaradiť neutrál môže byť problém pre niektoré vozidlá, ktoré majú bezpečnostné prvky brániace im zostať v neutrálnom režime dlhšie ako niekoľko minút v kuse, ak nie sú v režime prepravy.
U väčšiny elektromobilov platí, že na zaradenie neutrálu musí byť vozidlo zapnuté, uistite sa preto, že je váš elektromobil dostatočne nabitý, pred vstupom na dopravník. Zavrite všetky otvory a vypnite tiež všetky automatické funkcie, aby sa v autoumývačke uprostred cyklu nezapli stierače. Nakoniec nezabudnite sklopiť bočné zrkadlá a odpojiť antény.
Prejazdové autoumyvárky
Ide o systém vybavený rôznymi kefami, vodnými tryskami, prípravkami, šampónmi atď. Rozdielom oproti tunelovým umývarkam je, že stroj musí byť vypnutý. Keď vojdete do umývacieho priestoru vypnete motor, zatiahnete ručnú brzdu a stroj sa bude sám pohybovať okolo auta vo zvolených programoch až kým auto nebude čisté a vysušené. Rovnako aj tu platí, že je potrebné zavrieť všetky otvory, aby sa do auta nedostala voda, tam kam nepatrí.
Vedeli ste, že práve autoumyvárky šetria vodu? Používaná voda sa recykluje a po prechode cez filtračný systém sa znova vracia do obehu. Na jedno umytie sa tak spotrebuje len približne 30 litrov čerstvej vody.
Ručné čistenie áut
Na vyčistenie auta do detailov a bezpečne je ideálne ručné čistenie. To môžete vykonať sami alebo zveriť do rúk odborníkom.
Čistenie áut profesionálmi
Najjednoduchším riešením je zveriť auto do rúk profesionálom. Auto priveziete, zaplatíte, a o všetko ostatné sa postará niekto iný. Experti umyjú exteriér vášho auta od nečistôt a zároveň vyčistia aj interiér. Svojmu autu môžete dopriať od profesionálov tzv. detailing.
Podstatou detailingu je si všímať každý detail a všetko poctivo umyť a ošetriť, tak aby auto vyzeralo rovnako, ako keď ste si ho pri kúpe prvýkrát obzerali v showroome. Cieľom poctivých detailérov je kvalita a čistota, preto sa detailing vykonáva tak, aby všetko zostalo čo najdlhšie čisté, lesklé.
Ručné autoumyvárky
Ak sa rozhodnete, že pomoc profesionálov je pre vás zbytočne drahá záležitosť, zaručene to zvládnete aj sami. Využiť môžete ručné autoumyvárky a pre lepší efekt si priniesť vlastné čistiace prostriedky, pretože striekanie vody a mydla pre kvalitné umytie zväčša nepostačí.
TIP: Jednotlivé spôsoby umývania áut majú aj rôzne dopady na životné prostredie. Viete ako efektívne a ekologicky umyť auto? Niektorú drahú chémiu môžete nahradiť aj octom, zubnou pastou alebo kokosovým olejom.
Záleží aj od modelu
Niektorí výrobcovia áut neodporúčajú využívanie automatických umývačiek áut, pretože by mohli poškodiť povrch vozidla. Odporúčajú skôr bezdotykové autoumyvárky, kde neprichádza žiadne zariadenie do priameho kontaktu s vaším vozidlom a nemôže tak prísť k poškriabaniu.
V porovnaní s automatickými autoumyvárňami, ktoré na čistenie exteriéru vášho vozidla používajú rotujúce bubny a mydlo, bezdotykové autoumyvárne používajú na odstránenie nečistôt, špiny, prachu a blata lasery.
Ako si vyčistiť elektromobil svojpomocne?
Čo budete potrebovať?
Najšetrnejším spôsobom ako umyť elektroautá je ručne. V prvom rade je však potrebné vedieť, čo všetko na správne odstránenie nečistôt z povrchu automobilu budete potrebovať:
- Hadicu alebo tlakový čistič
- Vedro (ideálne dve)
- Rukavice
- Utierku
- Čistiaci prostriedok na sklo
- Clay Bar alebo vosk
Ako postupovať?
Tlakovými umývačkami vyčistíte niektoré nečistoty rýchlejšie avšak na bežnú špinu postačí aj hadica. Odstránite nimi povrchové nečistoty, ktoré by mohli poškriabať lak počas ďalšieho umývania. Keďže sú elektromobily navrhnuté tak, aby odolali aj silným prúdom vody nemusíte sa ničoho obávať. Vyhnite sa však dlhodobému striekaniu vody priamo na oblasť batérie.
Začnite striekaním vody na kolesá a disky, pretože tam sa zvyčajne nachádza najviac špiny a budú potrebovať viac času (pravdepodobne aj s použitím chémie), aby sa špina začala od kolies a diskov oddeľovať.
Na ručné čistenie bude najúčinnejšia handrička z mikrovlákien, pretože je šetrná k laku. V ideálnom prípade použite dve vedrá, v jednom budete mať vodu s čistiacim prostriedkom a v druhom si budete handru žmýkať zo špiny.
Po umytí celého exteriéru auta vrátane kolies vezmite suchú handru a dôkladne auto vysušte, aby ste predišli čmuhám a škvrnám. Aby ste predišli škvrnám v dôsledku rýchleho odparovania vody, odporúča sa auto umývať počas chladnejších dní, ideálne v tieni.
Následne môžete použiť čistiaci prostriedok na sklo na vyleštenie všetkých okien. Prostriedok sa neodporúča striekať priamo na okná ale na handričku, ktorú používate.
Na záver môžete podľa vašich preferencií naniesť Clay Bar alebo auto navoskovať. Rozhodnutie je len na vás.
TIP: Čisté auto neznamená len naleštený exteriér. Nepodceňte ani pravidelné vysávanie a tepovanie interiéru.
Môžete elektromobil čistiť počas nabíjania?
Medzi časté otázky nových vlastníkov elektromobilov patrí, či môžu auto umývať aj počas nabíjania.
Všeobecná odpoveď znie: NIE. Tak ako nevidíte majiteľov spaľovacích motorov umývať auto počas tankovania, pretože by sa do nádrže mohla dostať voda, ani vy by ste nemali vaše auto vystavovať vode, počas nabíjania, keď sú odhalené nabíjacie časti.
Voda a elektrina môžu byť nebezpečnou kombináciou a v prípade kontaktu vody s elektrickými komponentmi vozidla pod napätím hrozí riziko úrazu elektrickým prúdom. Voda tiež môže poškodiť nabíjacie zariadenie alebo batériu vozidla, čo by mohlo viesť k strate energie alebo dokonca k požiaru.
TIP pre vyššiu bezpečnosť na cestách: Zvýšte viditeľnosť svojho auta s použitím reflexných nalepovacích pásov.
Elektromobily a voda na cestách
Mnohí sa mylne domnievajú, že v hlbokej vode sa auto poškodí alebo zničí. Práve opak je pravdou a mnohé elektroautá si vedia v hlbokej vode poradiť lepšie ako tie klasické so spaľovacími motormi. Problém s vodou by mohol nastať až v prípade, ak by bolo auto odplavené prúdom vody a batéria by bola ponorená niekoľko hodín. To by bol však problém pre všetky autá, bez rozdielu pohonu.
Záver
Voda ako taká, nie je pre elektromobil prekážkou. Pri správnom umývaní auta sa majitelia elektrických áut nemajú čoho obávať. Nepodceňte však informácie, ktoré nájdete v manuáli od auta a pred umývaním sa ubezpečte, že ste dodržali všetky odporúčania výrobcu.
Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov
Obrázky: https://www.pexels.com/