Poradíme vám s výberom strešného nosiča

by spravca

Počas dovolenkového obdobia potrebujete v aute odviesť omnoho viac vecí ako inokedy. Na dlhé cesty si celá vaša rodina potrebuje vziať všetky tie „nepotrebné maličkosti“, bicykle alebo v zime lyže. Strešný nosič za vás vyrieši problém malého batožinového priestoru. Nosiče sa vám zídu aj počas roka pri prevážaní materiálov, nábytku a iných objemnejších vecí.

Základné strešné nosiče

Základné nosiče sú vhodné na vozidlá, ktoré nemajú na streche tzv. lyžiny. Takéto nosiče sa upevňujú rôznymi spôsobmi. Môže ísť o jeden špeciálny bod pri niektorých typoch vozidiel (napr. Citroen Picassa). Upevnenie nosiča prostredníctvom takého bodu nájdete hlavne u starších typoch vozidiel. Oveľa bežnejšie je prichytenie nosiča pod strešný lem, kedy sa pätky uchytia medzi vrchnú časť dverí a strechu. Nosiče sa dajú upevniť aj na odkvapový žliabok. Poslednou možnosťou je upevnenie nosiča pomocou fixačného bodu. Vo väčšine prípadov je to závit v istej časti strechy alebo špeciálny magnet.

Priečne nosiče

Novšie typy automobilov, a to hlavne kombi vozidlá, majú na streche lyžiny, do ktorých sa dajú pripevniť priečne nosiče. Ak nemáte na aute lyžiny a túžite po nich, dajú sa dodatočne na strechu domontovať. Lyžiny na autách môžu byť klasické alebo integrované. Klasické lyžiny sú vlastne oválne alebo guľaté tyče. Nosiče sa pri tomto type umiestňujú do medzere medzi strechou a lyžinou. Integrované lyžiny nemajú medzeru medzi strechou a ich systémom. Sú ploché a majú drážku na vnútornej strane. Výhodou integrovaných lyžín je ich lepšia aerodynamika. Začínajú sa preto preferovať pred klasickými. Pri kúpe nosičov si zistite, či sú kompatibilné s vašim vozidlom a aký typ lyžín sa nachádza na streche vášho automobilu.

Vyberte si materiál

Strešné nosiče sa vyrábajú z viacerých materiálov. Plastové nosiče sú najlacnejšie. Nemôžete však rátať s tým, že by vám dlho vydržali. Hrozí aj ich deformácia a polámanie. Oveľa kvalitnejšie sú nosiče z ocele alebo z hliníka. Sú o polovicu drahšie ako plastové, ale vydržia vám takmer celý život. Navyše ušetria peniaze za pohonné hmoty, pretože sú oveľa viac aerodynamické a nebrzdia vaše vozidlo.  Oceľové a hliníkové nosiče nie sú ani tak hlučné ako plastové, ktoré vydávajú pukavé zvuky počas rýchlejšej jazdy. Odporúčame však demontovať nosiče vždy, keď ich nevyužívate. Najlepšou voľbou sú hliníkové nosiče. Hliníkové nosiče odolávajú korózii a majú vo svojom tele zabudovanú T drážku. Pomocou tejto drážky, resp. žliabku, jednoduchšie umiestnite na nosič rôzne príslušenstvo napr. nosiče lyží, bicyklov alebo strešný box. Všetky prídavné zariadenia majú v sebe T adaptér, ktorý sa do drážky zasunie. T drážka vám tak uľahčí montáž prídavných zariadení. Samozrejme, že sa dajú na strechu namontovať aj bez T drážky. S ňou je však montáž komfortnejšia a rýchlejšia.

 

 

 

 

You may also like