Výber dôvodov: Prečo je hybridné auto budúcnosťou svetovej dopravy

by spravca

Žijeme v období, kedy sa stále viac hovorí o tom, že životné prostredie, v ktorom fungujeme, musí prejsť zmenou, inak ľudstvo bude mať o niekoľko desaťročí veľký problém. Vlastne, ani nie desaťročia, ale už čoskoro sa niektoré štáty pod vplyvom klimatickej zmeny môžu dostať do nepríjemných problémov. A to nechce nikto. Či už sa to niekomu páči alebo nie, všetci spoločne zdieľame jednu planétu a musíme prírode pomôcť.

Znečisťujeme ju totiž rôznymi spôsobmi a znečisťujeme ju prakticky nonstop. Jednou z ciest, ako dať našej planéte šancu je prechod z tradičných palivových automobilov na elektrické autá, prípadne na hybridy. Práve o hybridoch bude reč aj v tomto texte.

Čo je to vlastne hybrid? Zo samotnej podstaty slova je to kombinácia dvoch alebo viacerých prvkov, ktoré sú spojené do jedného. Stretávame sa s tým v technológiách, v umení, v biológii, v chémii a v množstve ďalších odvetví. Jednoducho ide o zmes, v ktorej sa toho stretáva viacero a spoločne to tvorí fungujúci celok. Rovnako je to aj u automobilov, pričom v ich podstate to je myslené tak, že síce majú aj palivovú zložku, ale rovnako tak aj tú elektrickú, ktorá funguje na prúd. Ide o kombináciu týchto dvoch druhov, ktorá je akýmsi medzistupňom medzi tradičnými automobilmi a tými elektrickými. I keď, možno práve tento medzistupeň bude čoskoro hlavným stupňom, pretože nie nadarmo sa už dlhé roky hovorí stará pravda, že najlepšia je zlatá stredná cesta.

Samozrejme, väčšina aut bude stále palivových a budú jazdiť na benzín, diesel alebo plyn. Hybrid je ale cesta, pretože vyberá akoby to najlepšie z palivových typov a aj z tých elektrických. Ono, elektrické automobily sa môžu javiť ako hudba budúcnosti, ale faktom je, že väčšina batérií, ktoré do nich idú, sa nedjaú vôbec zrecyklovať a jednoducho ich musia konštruktéri dávať na smetiská, kde podliehajú znehodnoteniu a prispievajú k znečisteniu. Ich recyklácia by bola nákladná a neoplatila by sa, pričom zničenie by bolo komplikované. V tomto ohľade je to začarovaný kruh, ktorý taktiež nahráva tomu, že hybrid, ktorý batériu toľko neopotrebuváva, by naozaj mohol byť tým, čo budeme vidávať na cestách o niekoľko rokov či desaťročí. Teda, už to vidíme aj teraz, ale samozrejme vo väčšom počte.

Je to zatiaľ futurizmus, ale vieme si predstaviť aj to, že tento typ automobilov prejde do športového sveta, či už hovoríme o pretekoch ako napríklad Rally Dakar či Formula 1. Napríklad, v F1 by to bolo pomerne zvláštne, keby hluk motorov nahradilo takmer výhradne ticho, ale ak to má pomôcť prírode prečo nie. Aj vedúce osobnosti F1 ako Lewis Hamilton z Mercedesu či Max Verstappen z Red Bull Racing, ktorí sú favoritmi prakticky každých pretekov, kde sa objavia, keď sa bavíme na tému športové tipy, nemajú problém s podobným druhom aut. Veď prečo by aj mali, je to aj ich planéta a uvedomujú si to.

Ktovie, ako by sa k tomu postavila samotná F1, veď spomínaný hluk motorov je jedným z prvkov, ktoré z F1 robia to, čím je. Ale ako píšeme vyššie, sú dôležitejšie hodnoty, ktorými sa budeme musieť čoskoro začať riadiť alebo k nim aspoň prihliadať, inak sa dostaneme do veľmi nepríjemných problémov.

 

You may also like