Aké výhody má hybridné auto?

by spravca

Zvažujete kúpu hybridného auta? O tom, že sa táto investícia vyplatí, vás možno presvedčia aj pozitíva hybridných áut, ktoré si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

  1. Majú nižšiu spotrebu

Toto je dôvod, pre ktorý sa hybridné autá stávajú aj na Slovensku čoraz populárnejšie. Spotreba paliva hybridu je, v porovnaní s klasickými vozidlami, až o 20 – 30 % nižšia. To znamená, že na nákupe pohonných hmôt výrazne ušetríte. Aj keď si za hybridné auto priplatíte o čosi viac, táto investícia sa vám v podobe úspory čoskoro vráti.

  1. Sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu

S nižšou spotrebou paliva súvisí tiež to, že hybridné autá sú ekologickejšie. Keďže reálne znižujú spotrebu, produkujú aj menej emisií. V zahraničí sa trend hybridných automobilov ujal dokonca natoľko, že napríklad v Severnej Amerike a Kanade sú využívané aj hybridné kamióny. V New Yorku zas jazdí už 12% hybridných taxíkov. A existujú dokonca aj hybridné autobusy, ktoré jazdia napríklad v Tokiu alebo v Severnej Amerike. Keďže zmena v tejto oblasti je naozaj žiaduca, mnohé krajiny, vrátane Slovenska, ponúkajú na nákup hybridného automobilu štátny príspevok.

  1. Majú nižšie náklady na údržbu

Hybridné auto neobsahuje niektoré kazové komponenty, ktoré sú súčasťou klasického auta. Rovnako, keďže hybridný motor napomáha pri brzdení, nedochádza k výraznému opotrebovaniu brzdových kotúčov a doštičiek.

  1. Sú vhodné na jazdu v meste, aj na diaľnici

Jazda v meste sa vyznačuje častým brzdením, státím na semaforoch, zmenou rýchlosti… To sa prejavuje najmä na spotrebe a množstve emisíí. V meste preto hybridné auto využíva najmä elektromotor. Naopak, pri jazde na diaľnici sa využíva spaľovací motor, pričom elektromotor pomáha pri rýchlejšom rozbiehaní a brzdení.

  1. Ponúkajú bezstarostnú jazdu a pohodlie

Ak chcete šoférovať hybrid, nemusíte mať žiadne špeciálne znalosti. O všetko sa stará samotné hybridné auto, ktoré riadi prácu jednotlivých motorov. Okrem toho sú tieto autá mimoriadne tiché a oproti klasickým automobilom sa vyznačujú vysokým zrýchlením.

Ak vás výhody hybridných áut zaujali, na Slovensku si môžete vybrať hneď z niekoľkých modelov. Vo vyšších cenových kategóriách napríklad Porsche Panamera E-Hybrid, či BMW 330e a 225xe Active Tourer. Cenovo prijateľnejšie sú zas hybridné autá Toyota Auris alebo Toyota Yaris.

 

You may also like