Oplatí sa prezuť letné pneu za zimné?

by spravca

Zimné i letné pneumatiky sú vyrobené tak, aby ponúkli čo najlepšie vlastnosti za určitých podmienok. Ako je vám už pravdepodobne zrejmé, zimné penu sú vyrobené z mäkkej zmesi, ktorá v chladných mesiacoch nezamŕza, a teda lepšie fungujú počas mínusových teplôt. Naopak, letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi, ktorá poskytuje výborné jazdné vlastnosti počas horúčav, a teda vysokých teplôt. Aké sú ďalšie rozdiely medzi zimnými a letnými pneumatikami?

Ako je to s brzdením počas zimných mesiacov?

Ako už bolo spomenuté v úvode, zimné pneumatiky sú vyrobené tak, aby bola zaistená bezpečná jazda za každých okolností. Počet lamelov je v prípade zimných pneu vyšší a hĺbka dezénu je taktiež väčšia, vďaka čomu je brzdná dráha na zľadovatenej vozovke kratšia. Avšak na pamäti treba mať fakt, že v lete svoju funkciu neplnia tak ako v zime, a práve to je dôvod, prečo je vhodné meniť pneumatiky v závislosti od ročného obdobia.

Zimné pneumatiky v lete?

Ak premýšľate nad kúpou nových zimných pneumatík, ktoré by ste si ponechali aj počas leta, s istotou vám môžeme potvrdiť, že robíte chybu. Totiž, lacné pneumatiky určené na zimnú prevádzku patria vyslovene do zimného počasia! Letné pneumatiky sú rýchlejšie, tichšie a komfortnejšie, ba dokonca je spotreba paliva o niečo nižšia. Ak teda váhate nad tým, či sa oplatí prezuť letné pneumatiky za zimné, odpoveď je jednoznačná: „áno“! A to v momente, keď teplota na teplomery dosiahne 7 stupňov Celzia alebo menej.

Hliníkové disky – prečo áno?

Hliníkové disky, ktoré sú nádherným dizajnovým doplnkom každého vozidla, sú mimoriadne ľahké a odolné voči mechanickému poškodeniu. Majú za následok menšiu spotrebu paliva, ba dokonca lepšie chladenie bŕzd a zároveň ich ochranu. Taktiež umožňujú skrátiť brzdnú dráhu automobilu, čo už rozhodne stojí za to, no nie?

 

You may also like