Dym z výfuku auta jeho farba odhalí problém

by spravca

Zo samotného správania a prejavu vozidlá môžeme zistiť veľa o stave vozidla. Dlhá brzdná dráha znamená opotrebované brzdy či pneumatiky, zlé správanie vo výmoľoch a zákrutách odhalí problém na podvozku a podobne. Rovnaké je to aj s dymom, ktorý ide z výfuku. V ideálnom prípade by nemal byť vôbec vidieť. Situácia sa ale zmení, keď je niečo v neporiadku. Čo znamenajú rôzne farby výfukového plynu?

Pozorne sledujte svoj Opel Grandland

Biely dym z výfuku počas chladného rána zvyčajne nebýva problém. Je to prirodzené a nijaké problémy za tým nehľadajte. Opačná situácia ale nastáva počas príjemného letného dňa. Pokiaľ ide z výfuku hustý dym aj v tomto prípade, tak je zaručene niečo v neporiadku. Všeobecne môžeme určiť tri farby dymu. Sú nimi biela, modrá a čierna. Áno, podľa farby dymu je približne možné odhaliť jeho príčinu. Tá môže byť ľahko odstrániteľná, alebo môže znamenať veľký problém.

Čierny dym z výfuku

Kto ešte nestretol na ceste turbo diesel, ktorému šiel z výfuku čierny dym. V tomto prípade sa ale nemusí jednať o chybu. Dym vzniká v dôsledku spaľovania veľmi bohatej zmesi. Palivo sa nedokáže kompletne spáliť v spaľovacej komore a vznikajú sadze. Tie sú spoločne s výfukovými plynmi vytlačené. Túto farbu výfukových plynov u Opel Crossland môže zaviniť pretekajúci vstrekovač paliva, poškodený regulátor tlaku paliva, upchaté spätné palivové vedenie alebo prekážky v saní vzduchu. Pomôcť teda môže aj výmena vzduchového filtra. Čierny dym môžeme pozorovať aj u niektorých upravených benzínových pretekárskych áut.

Biely dym z výfuku

Tu sa dostávame k dymu počas chladného rána. Zvyčajne je to vodná para vytváraná rozdielnymi teplotami výfukových plynov a výfukového systému. Vlhkosť sa kondenzuje na potrubí a počas niekoľkých prvých kilometrov by mal tento jav úplne vymiznúť. Ak sa tak nestane a z motora aj naďalej vychádza von hustý biely dym, tak je na vine voda v motore. Teraz už to ale nie je zrazená voda, ale chladiaca kvapalina. Tá si do spaľovacej komory nájde cestu vďaka prasknutému tesneniu. V drvivej väčšine prípadov je to teda ľahko a lacno odstrániteľná závada, ale jej zanedbanie môže dôjsť  až k zničeniu motora napríklad u vášho nového Opel Astra a to určite nikto z nás nikdy nechce zažiť.

 

You may also like